Nowa książeczka zdrowia dziecka - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Nowa książeczka zdrowia dziecka

Od Nowego Roku książeczka zdrowia dziecka jest dokumentem obowiązkowym. Będzie ją posiadało każde dziecko, a rodzic ma obowiązek przedstawiania jej na każdej wizycie z dzieckiem u lekarza. Ministerstwo Zdrowia wydało również ujednolicony wzór książeczek, dzięki któremu wszystkie książeczki będą takie same. Czy to usprawni system opieki zdrowotnej?

Od 1 stycznia książeczka zdrowia dziecka staje się elementem dokumentacji medycznej. Książeczki są wydawane nowonarodzonemu dziecku zaraz po porodzie. Posiadanie takiej książeczki od nowego roku jest obowiązkowe, rodzic podczas każdej wizyty z dzieckiem u lekarza czy w gabinecie zabiegowym musi ją posiadać.

(zdj. pixabay.com)

Książeczka kiedyś i dziś

Do roku 2002 książeczka zdrowia również była dokumentem obowiązkowym jaki musiało posiadać każde dziecko do 18 roku życia. W 2002 roku książeczki przestały być obowiązkowe i Ministerstwo Zdrowia zaprzestało ich wydawania. W ich miejsce pojawiły się książeczki drukowane przez firmy farmaceutyczne, zazwyczaj z dużą ilością reklam swoich produktów. Powstało wtedy bardzo dużo różnych wzorów tych książeczek, a lekarze zazwyczaj wypełniali tylko pierwsze dwie strony dokumentu dotyczące danych dziecka tuż po urodzeniu.

Nowa książeczka zdrowia dziecka ma usprawnić kontrolę zdrowia dziecka poprzez obowiązkowe wpisywanie do niej wszystkich danych z bilansów, szczepień, a nawet aktywności fizycznej aż do 18 roku życia. Dzięki książeczce nawet lekarz spoza poradni, w której zapisane jest dziecko będzie miał wszystkie informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta.

Jakie informacje znajdą się w książeczce?

W książeczce zdrowia dziecka znajdą się najważniejsze informacje dotyczące małego pacjenta, czyli obok danych osobowych, jego PESEL, płeć i grupa krwi oraz informacje o stanie noworodka po urodzeniu, np. wadze, ocenie w skali Apgar. Będzie ona zawierała również dane dotyczące opiekunów dziecka, przebiegu ciąży i porodu (ile czasu trwały, czy poród był naturalny czy przez cesarskie cięcie).

Książeczka będzie wypełniana także podczas wizyt patronażowych u noworodka w domu. Muszą się w niej znaleźć wszystkie zalecenia lekarskie oraz adnotacje na temat przebytych chorób zakaźnych takich jak różyczka czy ospa. Zapisywane mają być w niej nawet zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego wraz z podaniem przyczyn tych zwolnień, a także konsultacje specjalistyczne (np. stomatologiczne czy alergologiczne) i hospitalizacje. Książeczka ma więc być chronologiczną historią zdrowia i chorób dziecka.

Do książeczki zdrowia dziecka będzie dołączona oddzielna książeczka szczepień dziecka, w której zostaną zamieszczone terminy szczepień obowiązkowych. Konieczność wypełniania tej książeczki przez lekarzy oraz obowiązkowi posiadania jej i pilnowania wszystkich wpisów oraz badań i bilansów przez rodziców ma służyć zapobieganiu chorobom dziecka, ale także zaniedbaniom i zjawiskom przemocy w rodzinie. Rodzic mając obowiązek terminowości badań i wizyt lekarskich będzie systematycznie dbał o zdrowie i dobro swojego dziecka.

Za i przeciw

Pomysł przywrócenia książeczek zdrowia dziecka trafił do Ministerstwa Zdrowia na wniosek rzecznika praw dziecka, Marka Michalaka oraz Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Ujednolicenie wzoru książeczek oraz wprowadzenie obowiązku ich posiadania i wypełniania poprawi opiekę medyczną nad dziećmi. Najważniejsze informacje o stanie zdrowia dziecka zawarte w jednym dokumencie usprawnią leczenie małego pacjenta. Lekarze mają jednak obawy co do papierowej formy tego dokumentu, twierdzą że to zbędna biurokracja. Wypełnianie książeczki może zajmować dodatkowy czas podczas wizyty lekarskiej i znacznie spowalniać konsultacje medyczne. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że papierowa forma książeczki jest tymczasowa, docelowo ma ona być dokumentem elektronicznym.

Co sądzicie o przywróceniu obowiązkowych książeczek zdrowia dziecka? Czy taki dokument jest potrzebny i powinien być obowiązkowy? Czy jest to niepotrzebny powrót do dawnych czasów?

POROZMAWIAJMY NA FORUM>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    Muszę zapytać mojego lekarza o nową ksiązeczkę :) myslę ze to dobry pomysł poniewaz w starych ksiazeczkach bylo za duzo reklam :)
  • 188.146.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    nie potrzebny i nie powinien byc obowiazkowy napewno,jesli rodzic chcialby by lekarz wpisywal mu do ksiazeczki wszystko to by po to poprosil lekarza ,taki obowiazek to jakis absurd
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Myślę że dokument jest potrzebny. Elektronika czasem zawodzi..